top of page

Specjalizuję się w pracy z lękiem, emocjami, rozwijaniem kompetencji interpersonalnych i zmianą jakości życia na lepsze

Lęk
Lęk

Nieprzyjemny stan emocjonalny zwiÄ…zany z przewidywaniem nadchodzÄ…cego z zewnÄ…trz lub pochodzÄ…cego z wewnÄ…trz organizmu niebezpieczeÅ„stwa, objawiajÄ…cy siÄ™ jako niepokój, uczucie napiÄ™cia, skrÄ™powania, zagrożenia. W odróżnieniu od strachu jest on procesem wewnÄ™trznym, niezwiÄ…zanym z bezpoÅ›rednim zagrożeniem lub bólem.

 

LÄ™k staje siÄ™ patologiczny, gdy stale dominuje w zachowaniu, gdy nie pozwala na swobodÄ™, a w konsekwencji prowadzi do zaburzeÅ„. Reakcje lÄ™kowe tracÄ… swojÄ… przystosowawczÄ… funkcjÄ™ i sÄ… nieadekwatne do bodźców, a niepokój wywoÅ‚ujÄ… sytuacje niemajÄ…ce znamion zagrożenia.

 

LÄ™k staje siÄ™ czÄ™sto punktem krystalizacyjnym dla innych objawów, przybiera postać:

  • nieokreÅ›lonego niepokoju

  • napadów lÄ™kowych

  • zlokalizowanÄ… - dotyczÄ…cÄ… okreÅ›lonej części ciaÅ‚a lub sytuacji.

 

Od lÄ™ku odróżnia siÄ™ strach wywoÅ‚any konkretnym zagrożeniem

​

Lękowi towarzyszą najczęściej objawy somatyczne, takie jak:

​

pocenie siÄ™

drżenie

drżenie dłoni

tężenie mięśni

objawy napięciowe ze strony obręczy barkowej, kręgosłupa etc.

Å›wiÄ…d skóry

bóle brzucha

zawroty głowy

mrowienie

ból serca

kołatanie serca

zakÅ‚ócenia oddychania

biegunka

moczenie siÄ™

omdlenia

Å‚zawienie oczu

Emocje
Emocje

KsztaÅ‚towanie umiejÄ™tnoÅ›ci życiowych polega na stworzeniu takich warunków, w których ludzie mogÄ… nabywać wiedzÄ™ i kompetencje oraz ksztaÅ‚tować wÅ‚aÅ›ciwe postawy dla budowania i rozwijania zdrowego i szczęśliwego stylu życia.

 

Radzenie sobie z emocjami to umiejÄ™tność rozpoznawania wÅ‚asnych emocji oraz emocji innych ludzi, to uÅ›wiadomienie sobie ich wpÅ‚ywu na nasze zachowania, to zdolność do wÅ‚aÅ›ciwej reakcji na różne emocje. 

 

Ludzie, którzy nie potrafiÄ… radzić sobie z emocjami czÄ™sto zachowujÄ… siÄ™ w sposób agresywny lub podejmujÄ… próby autoagresji, samookaleczeÅ„. 

Z emocjami najczęściej nie potrafią sobie poradzić dzieci i nastolatkowie, ale dorośli żyjąc w pośpiechu, niesatysfakcjonujących związkach także tego doświadczają

Co możemy razem zrobić?

Ćwiczenia, trening interpersonalny pozwoli poznać i zaakceptować siebie

 

Zmiana to przepustka do szczęśliwego życia!

Relacje
Relacje - kompetencje interpersonalne

UmiejÄ™tnoÅ›ci życiowe umożliwiajÄ… czÅ‚owiekowi pozytywne zachowania przystosowawcze, dziÄ™ki którym może skutecznie radzić sobie z zadaniami i wymaganiami codziennego życia.

 

Umiejętności życiowe odnoszą się do kompetencji psychospołecznych.

Wyróżniamy umiejÄ™tnoÅ›ci podstawowe dla codziennego życia, umożliwiajÄ…ce dobre samopoczucie, relacje miÄ™dzyludzkie i zachowania sprzyjajÄ…ce zdrowiu. 

 

Nie możemy też zapominać o specyficznych umiejÄ™tnoÅ›ciach, które dotyczÄ… radzenia sobie z zagrożeniami, na przykÅ‚ad: o asertywnym odmawianiu używaniu narkotyków, podejmowaniu stosunków seksualnych, przemocy itp. SÄ… one rozwijane z umiejÄ™tnoÅ›ciami podstawowymi.

 

KsztaÅ‚towanie umiejÄ™tnoÅ›ci życiowych polega na stworzeniu takich warunków, w których ludzie mogÄ… nabywać wiedzÄ™ i kompetencje oraz ksztaÅ‚tować wÅ‚aÅ›ciwe postawy dla budowania i rozwijania zdrowego i szczęśliwego stylu życia.

 

Porozumiewanie się -umiejętności interpersonalne

​

Skuteczne porozumiewanie siÄ™ to wyrażanie siebie werbalnie i niewerbalnie (mowa ciaÅ‚a) w sposób charakterystyczny dla danej sytuacji, spoÅ‚ecznoÅ›ci i kultury. 

To bardzo ważna umiejÄ™tność, która pozwala prezentować wÅ‚asne opinie, życzenia, potrzeby i niepokoje.

To oznacza, że w razie potrzeby potrafimy poprosić o pomoc lub radÄ™. 
 

UmiejÄ™tnoÅ›ci interpersonalne pozwalajÄ… nie tylko na utrzymanie dobrych relacji z innymi ludźmi, ale to także umiejÄ™tność rozstawania siÄ™ z innymi ludźmi

 

SamoÅ›wiadomość – empatia

​

SamoÅ›wiadomość to zdolność poznawania siebie, swojego charakteru, mocnych i sÅ‚abych stron, tego co lubimy, a czego nie. 

Rozwijanie samoświadomości pozwala ocenić, kiedy znajdujemy się pod wpływem stresu lub presji innych.

Jest to predyspozycja do skutecznego komunikowania i utrzymywania dobrych relacji z ludźmi. 

 

Empatia jest zdolnością do wyobrażania sobie odczuć innych ludzi, mimo braku dokładnych informacji.

To wÅ‚aÅ›nie empatia pozwala nam zrozumieć i zaakceptować inne osoby, które różniÄ… siÄ™ od nas samych.

​

Radzenie sobie ze stresem i emocjami

 

Radzenie sobie z emocjami to umiejÄ™tność rozpoznawania wÅ‚asnych emocji oraz emocji innych ludzi, to uÅ›wiadomienie sobie ich wpÅ‚ywu na nasze zachowania, to zdolność do wÅ‚aÅ›ciwej reakcji na różne emocje. 

Ludzie, którzy nie potrafiÄ… radzić sobie z emocjami czÄ™sto zachowujÄ… siÄ™ w sposób agresywny lub podejmujÄ… próby autoagresji, samookaleczeÅ„. 

Z emocjami najczęściej nie potrafią sobie poradzić dzieci i nastolatkowie, ale dorośli żyjąc w pośpiechu, niesatysfakcjonujących związkach także tego doświadczają

​

Trening kompetencji interpersonalnych w ramach doradztwa zawodowego - metoda hiszpańska

​

​

Trening ACT
Trening ACT

ACT - Acceptance & Commitment Therapy / Training –  Terapia/Trening Akceptacji i Zaangażowania

 

GÅ‚ównym celem ACT jest wzmacnianie elastycznoÅ›ci psychologicznej. Elastyczność to  zdolność do zauważania i reagowania na wÅ‚asne myÅ›li, uczucia i inne zdarzenia w taki sposób, aby móc podejmować dziaÅ‚ania zgodne z wÅ‚asnym systemem wartoÅ›ci i celami z nim zwiÄ…zanymi.

 

KsztaÅ‚cenie w sobie elastycznoÅ›ci psychologicznej jest uniwersalnÄ… i udowodnionÄ… naukowo drogÄ… do podwyższenia jakoÅ›ci życia i uporania siÄ™ z problemami zarówno dla osób przechodzÄ…cych przez trudny czas w życiu i szukajÄ…cych terapii, jak i dla chcÄ…cych trenować swój umysÅ‚ lub szukajÄ…cych profilaktyki i drogi w życiu.

 

W psychoterapii ACT odznacza siÄ™ badaniami w szerokim zakresie problemów psychicznych zwiÄ…zanych m.in. z depresjÄ…, różnymi odmianami lÄ™ku (obsesje i kompulsje, spoÅ‚eczny, trauma, ataki paniki i inne), uzależnieniami, przewlekÅ‚ym bólem, skomplikowanymi i dÅ‚ugotrwaÅ‚ymi problemami psychicznymi.

 

W rozwoju osobistym/coachingu badania wskazujÄ…, że ACT osiÄ…ga skuteczność w radzeniu sobie ze stresem, wypaleniem zawodowym oraz w podnoszeniu wydajnoÅ›ci i jakoÅ›ci życia u pracowników oraz sportowców.

 

Jest wiele myÅ›li i odczuć, które utrudniajÄ… skuteczne dziaÅ‚anie np. zmartwienia, wewnÄ™trzna krytyka, gniew, lÄ™k i strach, chęć odÅ‚ożenia czegoÅ› na później, smutek i poczucie beznadziei lub bezsensu, zÅ‚ość, wstyd, poczucie winy, przewlekÅ‚y ból, trudne wspomnienia, przewidywania, impulsy zachÄ™cajÄ…ce do powrotu do uzależnienia lub problematycznego zachowania, natrÄ™tne myÅ›li, poczucie powinnoÅ›ci lub przymusu, frustracja, niepewność, pustka. To tylko niektóre – ACT uczy, jak skutecznie do nich podejść, by zakoÅ„czyć wewnÄ™trznÄ… walkÄ™ i zacząć żyć w zgodzie z sobÄ…. 

Trauma
Trauma

Trauma lub uraz psychiczny – trwaÅ‚a zmiana w psychice, która spowodowana jest gwaÅ‚townym i przykrym przeżyciem.

 

Trauma może oznaczać także to co powoduje w psychice trwałą zmianę, nagłe wzruszenie.

 

Trauma jest stanem psychicznym wywoÅ‚anym dziaÅ‚aniami czynników zewnÄ™trznych, zagrażajÄ…cych zdrowiu lub życiu, które prowadzÄ… do gÅ‚Ä™bokich zmian w funkcjonowaniu czÅ‚owieka. Rezultatem takiego urazu u osoby dotkniÄ™tej traumÄ… mogÄ… być utrwalone trudnoÅ›ci w powrocie do poprzedniego funkcjonowania. TrudnoÅ›ci te mogÄ… niekiedy tworzyć zespóÅ‚ objawów, tzw. zaburzenie stresowe pourazowe. NastÄ™pstwami doznanej traumy może być: lÄ™k, Å¼aÅ‚oba, depresja, wzrost zachowaÅ„ agresywnych i autoagresywnych (w tym próby samobójcze), symptomy psychotyczne, obniżone poczucie wÅ‚asnej wartoÅ›ci, problemy spoÅ‚eczne lub, w mÅ‚odszym wieku, pogorszenie wyników szkolnych.

Terapia młodziezy
Terapia młodzieży

Brak umiejętności budowania dobrych relacji z innymi

Problemy wychowawcze

 

Poszukiwania swoich mocnych stron 

ZarzÄ…dzanie czasem
 

Strata

Agresja i przemoc

Kryzys egzystencjalny

 

Trening kompetencji interpersonalnych

Trening zastępowania agresji

Doradztwo zawodowe
 

bottom of page